Kireç’e parmağını vermek – Australia’nın narenciye parmağı kireç ve çırçırdan arkasındaki adam

müstehcenlikten her yerde, parmak kireçlerine ve güçlü narenciye lezzetine kadar şimdi yediğimiz ve içtiğimiz birçok şeyde. Ama ne, nereden geliyorlar ve parmak kireç cinle olan hikaye nedir?

Sydney Avustralya’nın birkaç saat batısında mavi dağların bir platosunda yüksek olan Lee Etherington – ticaretten kaynaklanan, amaçla mucit ve kazara damıtıcı – olağandışı mahsulü üzerinde başarılı oluyor.

Güdük çalı benzeri ağaçların sıralarından biraz parmaklara benzeyen koyu meyveleri sallıyor. Yaklaşın, engebeli yeşil ve koyu koyu kırmızı kabukları bir kireç cildine daha fazla benziyor.

Gerçekten de, bunlar Avustralya’ya özgü altı narenciye ve son yıllarda inanılmaz derecede popüler hale gelen parmak kirleri.

Lee dallara uzanır ve bir parmak kireç koparır, gerçekte bir biber veya bamya gibi görünen bir parmaktan daha fazla görünür ve onu açar ve hafifçe sıkar.

İçeride beklediğiniz gibi değil.

Ne tohumlar ne de meyve suyu – bu konuda hiçbir kemik – içeride. ve narenciyete beklediğiniz segmentlerden ziyade; Parmak kireç eti Salmon Roe gibi küçük toplarda paketlenir.

Aslında, meyve genellikle parmak kireç ‘havyar’ olarak adlandırılır. Bu parlak yeşil ve kırmızı boncuklar tart, lezzetli narenciye suyu ile patlıyor. Ve onlar bir vahiy.

Parmak Limes, Hibiscus ve Lee Etherington

Lee’nin ilk başarısı aslında Hibiscus Flowers ile oldu. Çiçekleri kavanozlara koymak ve parlak kırmızı şurupta korumak için tekniği geliştirdi. Mr & Mrs Romance’e yıllar önce ilk başladığımızda hibiscus çiçeklerini kokteyl kitabımızda kullandık.

Lee, bu ürünle eyaletlere bile girdi ve şimdi kreasyonlarını dünyanın 50’den fazla ülkede satıyor.

Ancak parmak kireçleriyle Lee, bu alışılmadık havyar şeklindeki meyvelerden en iyi şekilde yararlanan bir cin hazırlamak istediğine karar verdi. Diğer içki fabrikaları şişelerinde parmak kireç havyarları vardır, ancak meyve ruhtan daha ağır olduğu için boncuklar şişenin dibine yerleşir.

On yıl sonra – evet, on yıl – Ar -Ge, Lee, Lotus’tan cin içinde bir tür web oluşturan bir protein kullanarak bir teknik buldu. Tatlıssız, renksiz, kokusuz ve tamamen doğaldır, ancak onları sıvı boyunca askıya almak için görünen küçük parmak kireç toplarını tutar.

Bu, parmak kireç havyarını gerçekten mükemmel bir şekilde görebileceğiniz anlamına gelir, ancak aynı zamanda her dökme, şişenin sonuna giden kimsenin değil, parmak kireç parçalarını garanti ettiği anlamına gelir.

Dahası, Lee çırçırın ekstra bir şeye ihtiyacı olduğuna karar verdi – başka bir lezzet profili. Böylece, meyvenin şişeye girmeden önce bu lezzetleri emmesi için parmak kireç havyarını tamamen ayrı bir cinle emer. Etkili bir şekilde, birinde iki cin alıyorsunuz.

Ve Lee çok uzun süre durmaktan hoşlanmadığı için, derin kırmızı parmak kireçlerini kullanarak başka bir parmak arası cin üretti.

Parmak kireçlerle ilgili sorun

Çiftçilik Finger Limes’in kolay bir meslek olduğunu öğrenmek iyi bir haber olurdu, değil.

Ne yazık ki, durum böyle değil.

Lee, meyve bahçesinin etrafında yürürken açıkladığı gibi, ağaçlar uzun, keskin dikenlerle kaplıdır, bu da el seçmeyi hoş olmayan hale getirir. Ancak meyve oldukça hassas olduğu için, makine hasadı bir seçenek değildir.

Mükemmel Cesaret Ekibi Nip ile Lee’nin Çiftliği’ndeyiz!

Parmak kireç cildi, meyve ile karıştırılırsa lezzeti mahveden acı yağlarla doludur. Yağlar da çok yapışkandır ve cildinizden de kolayca çıkmaz.

Dahası, parmak kirleri – özellikle kırmızı olanlar – bir kerede olgunlaşmak gibi. Lee, aynı gün olabildiğince çok olgun meyve seçmek için meyve bahçesine giren herkesin resmini boyar. Bundan sonra, meyve genellikle onu geçer.

Ve sadece ekstra bir zorluk katmanı eklemek için, her parmak kireç, işlenmeden önce çıkarılması gereken küçük tohumlarla doludur.

Ancak bu kek üzerindeki ölümcül krema buradaki toprak, dünyanın en tehlikeli örümceklerinden biri için favori bir yer.

Çok güçlü bir ısırık olan son derece zehirli ve agresif Sydney huni-web örümcek, küçük resimleriyle kolayca kolayca delebilir, yumuşak toprakta yuvalarda yaşamayı sever.

Ve meyve bahçesinde her yerde tam anlamıyla anlatı delikleri var.

Ancak, şimdiye kadar sahip olduğunuz en etkileyici cin ve tonikin ilk yudumunu aldığınızda, küçük parmak kireç küreleri ile köpürür ve o efervesan kireç aromasıyla patlarken, tüm araştırma ve sıkı çalışmayı, tüm dikenli ağrıyı ve riskini fark edersiniz. Ölüm buna değer.

Vahşi hibiscus co parmak kireç cin şişe buradan alabilirsiniz.

Ayrıca, bu cinle ilgili tam incelememize, kahramanla Avustralya zanaat ruhları nip of Cesaret ile düzenli sütunumuzda göz atmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *